15-lecie

15-Lecie TKN Wagabunda

W podziękowaniu naszym gościom, prelegentom oraz osobom nas wspierających przez te wszystkie lata, w marcu 2013 odbyły się specjalne jubileuszowe pokazy slajdowisk. W trakcie tych spotkań można było zobaczyć najmniejsze państwo i najwyższe góry Afryki oraz wyprawę do Ziemi Baffina. Przez cały miesiąc można było wygrać wspaniałe nagrody odpowiadając na pytania na naszej stronie internetowej oraz facebooku.

indeks

Wśród urodzinowych pokazów TKN Wagabunda nie mogło zabraknąć spotkania z górami. Slajdowisko o wspinaczce na Ziemi Baffina zaprezentuje Marcin Tomaszewski -autor projektu 4żywioły.

7 maja 2012 roku dwóch polskich alpinistów wytyczyło nową drogę na jednym z największych i najbardziej wymagających skalnych urwisk na świecie- Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie.  Wyprawa odbyła się w ramach projektu alpinistycznego 4żywioły zakładającego pokonywanie największych pionowych ścian w 4 rejonach górskich: Alasce, Patagonii, Wenezueli i na Ziemi Baffina. Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz bez jakiegokolwiek wsparcia w ciągu 24 dni wspięli się na w większości pionową, ponadkilometrową skalną ścianą śpiąc w zawieszonych na ścianie namiotach. Trudności drogi spowodowały, że alpiniści pokonywali w ciągu dnia od kilkudziesięciu do stu metrów.

Mar 25
etiopia_z.borys 1

Tam, gdzie Bogowie grywają w szachy, czyli filiżanka kawy na Dachu Afryki.

Z okazji 15-lecia TKN Wagabunda, proponujemy Wam podroż w czasie- pokaz slajdów analogowych. Naszym gościem będzie Zbyszek Borys – wielokrotny gość wtorkowych pokazów ,doświadczony podróżnik, dziennikarz.

Nawiązując do tytułu pokazu główną część pokazu będzie poświęcona Górom Simien, często nazywanych „Dachem Czarnego Lądu”, albo „Tybetem Afryki”. Wyniosłe szczyty, Dziewicze doliny, cudne krajobrazy, skromni mieszkańcy, endemiczne zwierzęta…  Żeby nie było jednak zbyt jednorodnie, podczas pokazu na chwile zajrzymy do Lalibeli, gdzie wykute w skałach kościoły bez wątpienia są  największą  atrakcja kraju.

Mar 12
w.sw.tomaszastp42

Jubileuszowy miesiąc pokazów TKN ?Wagabunda? rozpocznie spotkanie z Tomaszem Cienkusem, który zabierze nas do zagubionego na Atlantyku, drugiego najmniejszego państwa Afryki – Wysp Św. Tomasza i Książęcej.

Tomasz „Cienki” Cienkus – zaprezentuje slajdy z wyprawy do II najmniejszego państwa Afryki – kraju nostalgii i beztroski o wczoraj, jutro i nigdy?, do zagubionego na Atlantyku miejsca, gdzie z morskich odmętów wyłania się kilka porośniętych tropikalną zielenią wulkanicznych wysp.

Wiele problemów typowych dla kontynentu jeszcze tu nie dotarło, a ludzie nadal wałęsają się po błotnistych uliczkach z przyjaznym uśmiechem na pogodnej twarzy.

Zaplanowana trasa podróży wiodła w kilku miejscach przez niewinnie wyglądające na mapach i zdjęciach satelitarnych wzgórza i bezdroża.

Mar 5