Slajdowiska

Świat bliższy niż sądzisz

to cykl slajdowisko o tematyce krajoznawczej, tworzących niepowtarzalną atmosferę.

Dzięki nim każdy ma okazję zwiedzić nawet najdalsze zakątki Ziemi. Docieramy na gorące pustynie Sahary, lodowe pola Antarktydy, do amazońskiej dżungli i w najwyższe góry świata. Mamy okazję usłyszeć ciekawy komentarz prelegenta, zobaczyć niezwykłe zdjęcia, a czasem zobaczyć relację filmową czy usłyszeć muzykę pochodzą z innego zakątka świata.

Po pokazach zawsze jest możliwość zadania pytań gościom i nawiązania kontaktów z różnymi ciekawymi osobami. Spotkania są również okazją do pozyskania wielu nowych i bieżących informacji praktycznych o krajach, gdzie zamierzamy pojechać. Nierzadko takie spotkania są inspiracją do podjęcia pierwszej, własnej, dalekiej wyprawy. Dzieje się tak również dzięki szczególnej atmosferze, jaka towarzyszy każdemu spotkaniu. Doceniają to przede wszystkim nasi prelegenci.

Slajdy odbywają się we wtorki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, przy ulicy Rakowickiej 27, w sali nr 9 pawilonu sportowo-dydaktycznego o godzinie 19.00.

Po slajdowiskach udajemy się zawsze w bardziej kameralne miejsca, których klimat sprzyja do mniej formalnych konwersacji i lepszego poznania prelegentów. Zwykle jest to Chata pod Strzechą na ulicy Pędzichów 3 lub Buszek na Zamenhofa 6. Po każdym slajdowisku oraz na facebooku informujemy gdzie udajemy się danego dnia.

 

sla
Wstęp na slajdowiska jest wolny!

DSC00221

Zapraszamy na slajdowisko, które poprowadzi Agnieszka Dziadek.

Długodystansowy szlak Allapachian Trail o długości 3523 km wiedzie przez 14 stanów USA, od Georgii po Maine. Nasza prelegentka pokonała go samotnie w 122 dni. Przejście takiego dystansu jest wielkim wyzwaniem.

Gru 12
23795336_1863422760338538_2742322262536091517_n

Zapraszamy na sladowisko, które poprowadzi Ewa Kardasińska.

Sesja zimowa zbliżała się wielkimi krokami. Była bodajże połowa stycznia. Próbując nie zasnąć nad stosem książek, z mojej półdrzemki wybudziła mnie wiadomość od kolegi: „Dostaliśmy info z uczelni o rocznym stypendium w Indonezji. Ja się nie wybieram, ale może Ciebie zainteresuje.”

Gru 5
23722328_1858355080845306_5165508315861716248_n

HRP czyli Haute Randonnee Pyreneenne jest prawdopodobnie najpiękniejszą, najbardziej spektakularną i wymagającą trasą
w Pirenejach, wielokrotnie przekraczającą granicę francusko-hiszpańską, eksplorującą obie strony pasma górskiego i przebiegającą jak najbliżej głównej grani Pirenejów. Rozpoczyna się na wybrzeżu Atlantyku i kieruje się w stronę Morza Śródziemnego. HRP uchodzi za jeden z najtrudniejszych szlaków w Europie.

Ta wędrówka oznacza wiele dni spędzonych w wysokich i pustych górach, w których pogoda słynnie z nieprzewidywalności, choć
w moim przypadku okazała się łaskawa. Wysokogórska droga obejmuje dystans ponad 800 km i 42km podejść, często bardzo słabo oznakowana lub wcale. HRP to wymaga od wędrowca doświadczenia i wytrzymałości; trudności są zaś wynagradzane pięknymi widokami
i przygoda w sercu pełnych gór.

Lis 28
IMG_0580

Zapraszamy na prelekcję, którą poprowadzi Dana Martyniak.

Opowie o Kolumbii oraz spróbuje przekonać nas, że warto tam jechać już teraz nim dotrze potężny biznes turystyczny.
Przygodę z Kolumbią zaczęła jeszcze na studiach, wyjechała na praktykę a później już tylko wracała.
Kraj kojarzy się głównie z narkotykami, serialem Narcos i Shakirą a ma piękną przyrodę w każdym klimacie, ciekawą historię pre-kolumbijską, cudownych otwartych ludzi, wszechobecną muzykę. Od niedawna w Kolumbii jest też coraz bezpieczniej.

Lis 21
23472748_1845488112132003_8089252017051556388_n

W ciągu swojego pobytu w Laponii, eksplorowała jej najpiękniejsze zakątki, zagłębiła się w kulturę Samów – rdzennych mieszkańców północnej Skandynawii – oraz fotografowała surowy krajobraz Północy. Głównym celem stypendium naukowego, na które wyjechała było swoiste zanurzenie się w szwedzkiej kulturze i jej fenomenie. Dzięki długiemu przebywaniu w niewielkiej miejscowości na zamarzniętym krańcu Europy i obcowaniu z tamtejszymi mieszkańcami, stała się częścią Laponii, a nie tylko jej biernym obserwatorem. Pobyt w Szwecji był niezwykle fascynującą przygodą życia, która obfitowała w unikalne doświadczenia. Nie zabrakło jazdy psimi zaprzęgami, podziwiania nocami najpiękniejszego spektaklu Matki Natury w postaci zorzy polarnej, wizyty w najsłynniejszym na świecie hotelu zbudowanym wyłącznie z lodu, a nawet spania w igloo położonym w lapońskich górach.

Lis 14
22473359_1716606921744307_1018633187_o

2 miesiące podróży. 4000 kilometrów pokonanych na rowerze. 70 rozmów. Jeden adres.

Projekt #Oddrzwidodrzwi to jego rowerowa droga przez Polskę. Cel? Poznać własny kraj. Dowiedzieć się, czym i jak żyją Polacy? Zobaczyć, co jest po drugiej stronie drzwi.

Wybrał jeden adres. Ulicę, numer domu. I ten adres tropił przez cały kraj, przez wszystkie 16 województw. Pukał do drzwi, rozmawiał. Zbierał historie. Historie dobre, dramatyczne, a nawet nudne. Historie, którymi chętnie się z wami podzieli.

Lis 7
DSC_0013

Czy wiedziałeś/aś, że Białoruś zajmuje pierwsze miejsce na świecie w rankingu ilości służb mundurowych przypadających na jednego obywatela?
Nie? A to tylko jedna z wielu ciekawostek o kraju za Bugiem.

Paź 24
5

PIERWSZE SLAJDOWISKO W TYM ROKU AKADEMICKIM!

Czarnobyl kojarzy się ludziom z katastrofą i skażeniem. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że wokół tej tragedii narosło więcej mitów niż faktów. Prypeć – miasto duchów, to jedynie niewielka część ogromnej, zamkniętej Strefy. 

Jakie tajemnice skrywa? Jak wyglądają ulice i budynki w opuszczonym mieście? Czy w Czarnobylskiej Zonie można spotkać ludzi? 
O tym wszystkim opowie naoczny świadek.

Paź 17
1

Co zrobić, kiedy swoje podróżnicze plany musisz ograniczyć do zaledwie 20 dni urlopu? Oczywiście możesz wykupić wczasy All Inclusive i wygrzewać się na jednej ze znanych plaż, popijając drinki z palemką. Ale kiedy ostatnie 5 lat wakacji spędziłeś w starym busie podróżując przez najróżniejsze zakątki naszego globu to wiesz, że to zupełnie nie w Twoim stylu. Chcesz zdecydowanie więcej. I to jest właśnie ten moment, kiedy postanawiasz spełnić marzenie, o którego istnieniu długo nie zdawałeś sobie sprawy. Pożyczasz rower od młodszej siostry, znajdujesz najlepszego kompana na świecie, kupujesz najpotrzebniejsze rzeczy, pakujesz mapy i z ogromnym zapałem jedziesz przed siebie. Tym razem nie jest to ani inny kontynent, ani nawet inne europejskie kraje. Tym razem po prostu stawiasz na Polskę!  Po 17 dniach jazdy z północy na południe na Twoim liczniku pojawia się magiczna liczba 1800 km, podczas przemierzania których z perspektywy siodełka podziwiałeś swój piękny kraj, poznawałeś samych dobrych ludzi i zacząłeś doceniać to, co masz na wyciągnięcie ręki. Udaje Ci się przełamać kilka barier, zyskać nowe doświadczenia i znowu wiesz, że „chcieć, znaczy móc”!

Maj 30
unnamed
Zapraszamy na prezentację, na której Łukasz opowie o swojej podróży z Kambodży przez Wietnam, Chiny, Mongolię, Rosję i Białoruś do Polski. Pokaże jak stopniowo zmieniał się krajobraz i klimat oraz ludzie i kultura.
Opowie o łączeniu pracy zdalnej, z podróżowaniem po Azji Południowo-Wschodniej, o tym jak posmakować Tybet, omijając chińską machinę turystyczną, dlaczego uważa Chiny za jeden z najlepszych krajów do autostopowania oraz czym (nie)różni się Panda od pluszowego misia. Pokaże jak wyglądają mongolskie stepy widziane z końskiego siodła oraz bezkresne syberyjskie przestrzenie w okolicach Bajkału, zamieszkane przez mało znany lud Buriatów.
Maj 23