Nigeria – kraina bez turystów, uznawana za pozbawioną atrakcji turystycznych bo nieznana, kraina gościnnych i uczynnych ludzi, a zarazem ziemia krwawych konfliktów chrześcijańsko muzułmańskich. Piękna, zaskakująca, nieobliczalna i niestety niezbyt bezpieczna do podróżowania.

Joanna Śliwka

Studentka socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Do Nigerii wyjechała dwukrotnie i spędziła tam łącznie ponad pół roku. Za pierwszym razem jako wolontariusz z AIESEC uczyła języka angielskiego w sierocińcu. Trzy miesiące mieszkała z nigeryjską rodziną, gdzie „od środka” miała okazję poznać życie i zwyczaje mieszkańców tego kraju. Doświadczenia z pierwszego pobytu skłoniły ją do powrotu do Nigerii oraz napisania pracy magisterskiej pod tytułem „Społeczno- polityczny wymiar religijności Nigeryjczyków. Studium socjologiczne na przykładzie mieszkańców Abudży”.

Tomasz Noga

Krakus , absolwent AGH, kilka lat pracujący w Częstochowie i obecnie ponownie osiadły w grodzie Kraka. Zaczął wyjeżdżać dopiero w wieku 17 lat do krajów europejskich, do azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego i do często odwiedzanej w tamtych czasach Turcji. Mimo wielu ciekawych miejsc na naszym kontynencie, posmakowanie kultur Bliskiego Wschodu, krajów arabskich, czy Indii doprowadziło do ?narkotycznego? uzależnienia zwanego podróżowaniem.
Na szlakach swoich wędrówek stara się znaleźć zawsze rejony górskie, aby poznawanie danego kraju, jego zabytków i ludzi dopełnić pobytem i trekkingiem w górach, gdzie naturalne piękno zwykle przyćmiewa to co stworzone czy zbudowane przez ludzi.
Ostatni wyjazd do Nigerii to samotna włóczęga po północnej Nigerii od Kano i Katsiny przez Zarię do Jos i Abudży z zakończeniem nigeryjskiej pętli w Lagos.

Tomasz Noga
www.tomasznoga.pl

Slajdowisko odbędzie się o godz. 19.00 we wtorek 29.11.2011 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).

Zapraszamy wszystkich serdecznie
Wstęp wolny
TKN Wagabunda

 

nigeria

Lis 29